Koronawirus u dzieci może dawać zupełnie inne objawy niż u dorosłych.

Angielscy lekarze, apelują: w ostatnim czasie odnotowano wzrost przypadków rzadkiego i nietypowego zespołu zapalnego, który może być powiązany z koronawirusem.

W ostrzeżeniu można przeczytać, że zauważono zwiększona liczbę najmłodszych pacjentów, którzy trafiali do szpitali ze względu na występujące nudności, biegunki, bóle brzucha, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Ostrzeżenie zostało wydane przez NHS (National Health Service) na podstawie danych udostępnionych przez szpitale na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Alert został udostępniony również przez Paediatric Intensive Care Society, które zrzesza lekarzy zajmujących się pediatryczną intensywną terapią. W swoim oświadczeniu organizacja dodała z kolei, że „pojawia się coraz większa obawa, że stany zapalne występujące w narządach wewnętrznych mogą być powiązane z chorobą COVID-19”. Zdaniem lekarzy może to oznaczać, że istnieje jeszcze jeden (do tej pory niezidentyfikowany) patogen, który może atakować szczególnie dzieci.

U dzieci w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano objawy podobne do tych występujących przy COVID-19, ale nie tylko. Stan, z jakim dzieci trafiały do szpitala, wykazywał również podobieństwa do wstrząsu toksycznego i atopowej choroby Kawasaki, która powoduje stan zapalny i obrzęk naczyń krwionośnych.

 

Jeśli mamy więc jakiekolwiek obawy, że nasze dziecko mogło zarazić się COVID’em, nie zwlekajmy, jak najszybciej zróbmy badania. Choroba ta jest niezwykle nieprzewidywalna i może wpłynąć na pracę narządów całego organizmu.

 

Zobacz więcej