Wszystkie Zdrowie

Niewinne podtopienie może zagrażać życiu! Koniecznie przeczytaj ten artykuł

Normalny dzień na wakacjach morze, jezioro lub basen nasza pociecha ma rękawki, wydaje się nam, że jest zabezpieczona, aż tu nagle widzimy, że coś się dzieje..

Delikatny ruch, zachłyśnięcie wodą, podbiegamy, wyciągamy dziecko z wody.. ale coś dzieje się niepokojącego. Nasz maluch jest osowiały, kaszle. Koniecznie jedź z nim do szpitala!

Czy nasze największe szczęście może utopić się, mimo że nie jest w wodzie?!! Niestety tak, czasem zdarza się, że dziecko topi się, pomimo że z wody wyszło kilka godzin wcześniej. Tak się zdarza szczególnie po kąpieli w basenie, brodziku, słonym morzu. Tak zwane wtórne utonięcie, na które trzeba wyjątkowo uważać!

Do wtórnego utonięcia może dojść nawet przy połknięciu niewielkiej ilości płynów, wody, zakrzsztuszeniu się podczas picia. Woda dostaje się do układu oddechowego, drażni płuca i utrudnia oddychanie. Wtórne utonięcie spowodowane jest obrzękiem płuc.

 

 Nie lekceważ zachłyśnięć się

Niebezpieczeństwo związane z wtórnym utonięciem polega też na tym, że po obrzęku płuc rozwija się zachłystowe zapalenie płuc, które leczy się bardzo ciężko, ponieważ ma charakter atypowy, tzn. przebiega z objawami niecharakterystycznymi dla tej choroby (ból brzucha, piorunujący przebieg). Zachłystowe zapalenie płuc wymaga bezwzględnie antybiotykoterapii w warunkach szpitalnych.

Wtórne utonięcie, czyli obrzęk płuc, należy odróżnić od tzw. utonięcia suchego. W tym przypadku woda dociera do nosogardzieli i dochodzi do skurczu krtani. Płyn blokuje proces oddychania, zatrzymuje się krążenie.

Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

Dlatego Obserwuj

Obserwuj swoje dziecko, jeśli się zakrztusi. Bardzo ważne jest aby nie bagatelizować objawów.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcia dają następujące objawy:
  • kaszel
  • ból w klatce piersiowej
  • problemy z oddychaniem
  • otumanienie
  • poczucie ekstremalnego wyczerpania
  • senność
  • zmiany w zachowaniu – poirytowanie, zniechęcenie

Zobacz więcej