Czas wolny Porady 

W co się bawić z dzieckiem, by wspierać jego rozwój i samemu mieć z tego radość.

Podpowiadamy, w co się bawić z dzieckiem, by wspierać jego rozwój i samemu mieć z tego radość.

Poprzez zabawy, rekreację i ruch rozwija się kondycję dziecka, buduje się jego pewność siebie i wpływa na jego prawidłowy rozwój. Z psychologicznego punktu widzenia wspólne zajęcia sportowo rekreacyjne z dzieckiem przede wszystkim budują w dziecku poczucie bezpieczeństwa, zaufania i więź.

Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka? W prostocie siła!

Nie trzeba prezentować wyszukanych, oryginalnych zajęć dla swojego dziecka. Nawet podczas beztroskich zabaw, twoje pociechy będą się świetnie bawić. Wystarczy działać instynktownie i prowokować interakcję i radość w dziecku a jakikolwiek ruch w postaci skakania, biegania, turlania ćwiczy jego zwinność, daje mu poczucie więzi i porozumienia z rodzicem.

Dziecku  wystarczy realna atencja ze strony rodzica, nawet jeśli używa się z pozoru błahych środków wyrazu czy aktywności. Ze świecą szukać dziecka, które nie lubią się huśtać, skakać, wygłupiać.

 

Paradoksalnie takie z pozoru banalnie infantylne czynności, pobudzają rozwój mózgu u dziecka, ponieważ w czasie kręcenia, wirowania, turlania czy huśtania pobudzany jest układ przedsionkowy, który pełni niebagatelną rolę w rozwoju koordynacji ruchowej, co w efekcie wpływa na koncentrację.

Ruch przede wszystkim

Turlanie – turlanie malucha po ciele rodzica to jedno z ulubionych zabawa dla dziecka.
Wirowanie – delikatne obracanie dzieckiem wokół własnej osi przez kilkadziesiąt sekund.

Huśtanie – nie tylko na huśtawce, ale i na swoim ciele, leżąc na plecach a samemu kładąc maluszka na nogach, trzymając za ramiona.

Toczenie piłki po podłodze, łapanie i rzucanie piłki, kręgle z zabawek zbijane gumową piłką.

Rysowanie przewróconych ósemek – wpływa na szybkie kojarzenie informacji i sprawność myślenia.

Raczkowanie – nawet, jeśli dziecko jest już chodzące i biegające, naprzemienne ruchy, które się wykonuje podczas raczkowania, uaktywniają prawą i lewą półkulę mózgu, co usprawnia przepływ informacji między nimi.

Taniec – a w przypadku dzieci właściwie zabawy ruchowe z muzyką. Nie dość, że kształtuje wrażliwość na dźwięki, to dziecko nabiera świadomości koordynacji własnego ciała, a przez to zwinności. Takie zabawy można wymyślać dla dziecka, pokazując konkretne ruchy, śpiewając i tańcząc razem z nim, bawiąc się choćby w kółko graniaste.

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny u dziecka, poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność psychoruchowa, motoryka ciała. Istnieją zabawy ruchowe, uznane na całym świecie, które zapobiegają dysleksji, poprawiają  koncentrację. Sama zabawa z piłką wymaga koncentracji i uwagi oraz ćwiczy refleks.

Przede wszystkim liczy się Twój entuzjazm i reakcje na radość dziecka, niezależnie od tego jak z pozoru banalne czynności wykonujesz, dla rozwoju dziecka jak widać są istotne, nie wspominając o budowaniu więzi i łapani cudownych momentów, obserwując zadowolenie własnej pociechy.

Redakcja: Agnieszka Jaźwińska

Zobacz więcej