Porady  Psychologia  Wiadomości

Biznesmama – jak godzić macierzyństwo z życiem zawodowym?

Jeśli chcesz, to na luzie. Jeśli nie chcesz, nie musisz. Zależy to od Twoich potrzeb. 

Nie będziemy rzucać truizmami w stylu „Możesz wszystko, jeśli tylko się świetnie zorganizujesz”.

Nie każdy umie, nie każdy chce, nie każdy potrafi. Każdy jednak może spróbować. A jak to zrobić, by chociaż spróbować. Podpowiadamy.

Wykorzystaj urlop macierzyński

Jeśli pragniesz wrócić do pracy, albo nawet założyć własny biznes, to po urlopie macierzyńskim. Ten pierwszy czas z dzieckiem, jest dla Ciebie i maluszka, to czas na zatracenie się w macierzyństwie. Początkowy okres, gdy nasze życie się zmieniło po owej rewolucji, jaką jest  rola rodzica, powinien być poświęcony właśnie tej istocie, gdyż dziecko teraz najbardziej nas potrzebuje. To czas, gdy na spokojnie obserwujmy siebie w nowej roli. W momencie, gdy przyzwyczaisz się do swoich nowych zadań, zacznij myśleć o biznesie albo powrocie do pracy. Każda kobieta sama musi wypracować swój system, jedne nie chcą nawet myśleć o powrocie do pracy, gdyż wpadły po uszy w nową życiową rolę, inne mają jeszcze więcej energii i pomysłów, które chciałyby wcielić w życie i szybko wdrożyć.

Priorytety. Oddzielaj sfery życia

Ustal co jest dla Ciebie najważniejsze albo w jakiej kolejności. Czy zdrowie, biznes czy dziecko, czy odpoczynek, czy pieniądze, czy rozrywka a może porządek.  Z czego jesteś w stanie zrezygnować, by realizować to co jest najważniejsze. Czas jest taki sam ale mniej go masz na dotychczasowe życie, więc prioretyzacja jest kluczem do uniknięcia sporych problemów. Co jest twoim priorytetem, zależy od dnia albo i nawet pory dnia, dlatego regularnie odpowiadaj sobie na pytanie, co aktualnie jest Twoim celem.

Być tu i teraz

Nie rób wszystkiego jednocześnie, myśląc, że łapiąc się za wszystko naraz, wykonując obowiązki jedynie w jakiejś części ale z każdej dziedziny, jesteś w stanie realizować większość perfekcyjnie w każdej sferze życia. Nie ma szans. Bez ustalenia co jest dla Ciebie aktualnie najważniejsze, nie pójdziesz do przodu. Nie odpisuj na maile, nie odbieraj telefonu służbowego, w momencie gdy chwilę wcześniej postanowiłaś wyprać ubrania i nakarmić dziecko. Wszystko ogarniesz, ale krok po kroku, a nie jednocześnie bo oszalejesz szybciej niż myślisz.

Twoja uwaga powinna w danym momencie być poświęcona konkretnej czynności, konkretnej osobie albo konkretnej rzeczy.

Jak znaleźć równowagę między byciem dobrym rodzicem, nie tracąc tożsamości zawodowej?

Wiele kobiet przekłada decyzje o założeniu rodziny, pragnąc realizować swoje zawodowe cele, stawiając na rozwój kariery.

Ale czy kiedykolwiek uznają, że już osiągnęły, to co chciały, aby zostać mamą? Czy w ogóle jest dobry moment, aby zostać rodzicem? Nic nie jest pewne, żadna ścieżka rozwoju, a już tym bardziej w dzisiejszych pandemicznych czasach, gdy ludzie zmieniają swoje życie o 180%, by zarabiać, przetrwać.

Jasne, że łatwiej się podchodzi do kwestii zakładania rodziny, będąc niezależnym i stabilnym finansowo. Jednak może minąć wiele lat, zanim będziecie czuły się gotowe. Jeśli więc kwestia niezależności finansowej jest dla was istotna, myślcie o tym jak oba światy pogodzić. Ambitne mamy nie mają łatwo, ale założenie rodziny nie oznacza dla nich rezygnacji z własnej tożsamości zawodowej. Są również mamy, które nie mają wyjścia i jak najszybciej muszą wrócić do pracy, aby zapewnić dziecku jakikolwiek byt. Niezależnie czy to twój wybór czy konieczność, pamiętaj, że wiele kobiet potrafi to ogarnąć. Mama, która chce się w 100% oddać wychowaniu i zostać w domu na stałe, korzystając z pomocy zewnętrznej, nie musi wcale być lepszą mamą od tej, która pragnie realizować się zawodowo. Ambitne panie, które pragną być aktywne na swoich stanowiskach,  a zostaną na dłużej w złotej klatce, pełnej wsparcia, prędzej czy później mogą poczuć się nieszczęśliwe,  a to odbije się na dziecku i jego psychice.

W życiu ważna jest równowaga, balans nie dajmy się więc zwariować. Fakt, że kochasz swoją pracę i chcesz ja wykonywać mając rodzinę, nie oznacza, że odbije się to na niej.

Dbanie o samorozwój nie jest przejawem egoizmu

Czasy, gdy kobieta po urodzeniu dziecka jest skazana na domowe pielesze, gdyż utrzymanie domu to rola mężczyzny, są już dawno za nami. Nie tylko przez łamanie stereotypów, ale właśnie dlatego, że wiele kobiet pragnęło się realizować, nie chcąc być stygmatyzowaną przez środowisko tylko dlatego, że nie spędza każdej minuty życia z dzieckiem. Warto pamiętać, że rodzicielstwo dotyczy nie tylko kobiety, ale obojga rodziców. Jako aktywna zawodowo mama, wiesz dobrze, czy możesz liczyć na wsparcie partnera, rodziny czy przyjaciół, ale wsparcie mogą przynieść również inne kobiety, które chętnie w różnych instytucjach czy na forach internetowych opisują, jak radzą sobie godzenie roli matki i pracownika albo bizneswoman w jednym.

Choćby nasz portal, który aktualnie może wskazać Ci różne praktyczne rozwiązania dla młodych mam. 🙂 Dziecko, aby prawidłowo się rozwijało w warunkach rodzinnych, powinno mieć szczęśliwych i spełnionych rodziców. Pamiętaj o tym:)

Redakcja: Agnieszka Jaźwińska 

Zobacz więcej