Czas wolny Porady  Wiadomości

Koszmar wycieczki.Sprawdzone sposoby na spokojną podróż z dzieckiem

Gdy daleka podróż samochodem z dzieckiem zamienia się w koszmar.  Sprawdzone sposoby na spokojną podróż z dzieckiem.

Planowanie

Najlepiej wyruszyć nawet przed świtem, pamiętając o robieniu dłuższych przerw co kilka godzin. Podróżując latem, nie zapomnij o zasłonach przeciwsłonecznych, najlepiej kolorowych, z kreskówkami, które maluchowi umilą podróż oraz o poduszeczkach, które zapewnią mu wygodę. Dziecko w aucie jeśli nie śpi, to dość szybko się nudzi i zaczyna marudzić, sprawdzając cierpliwość i koncentrację rodzica. Dlatego planując podróż z dzieckiem, należy się dobrze przygotować, aby w ogóle w miarę względnym spokoju dojechać do celu. Szczególnie w przypadku starszych dzieci,  które po uruchomieniu silnika, nie zapadają jak zahipnotyzowane w głęboki sen, jak to mają w zwyczaju maluszki. Wręcz przeciwnie, wiercą się, pytają jak długo będą siedzieć, chcą się bawić, marudzą etc.

Atrakcje dla dziecka i od dziecka

Już roczne dziecko, które przez kilka godzin jest trzymane w foteliku samochodowym, staje się niespokojne i nerwowe. Atrakcje za oknem bardzo szybko się im nudzą, dlatego należy zabrać w podróż książeczki, zabawki, pluszaki, ewentualnie bajki w telefonie. Stopniuj mu atrakcje, proponując co jakiś czas jedną, w odpowiednim odstępie czasu, aby tych atrakcji nie wyczerpać zbyt szybko. Niemowlak większość drogi przesypia, ale należy być przygotowanym na atrakcje z jego strony, gdy niezbędne będą pieluchy czy chusteczki, kocyk czy ubranka na zmianę.  Do picia można przygotować lekki napar z melisy, który pomoże mu się uspokoić i zasnąć. Starsze dziecko, które chętnie słucha różnych opowieści, można zaciekawić historiami, opowiadaniami o miejscu, do którego się wybieracie.

Przykładowe zabawy

Zadania na wyobraźnię dziecka, które przyglądając się znakom drogowym, opisuje co na nich widzi, rozśmieszy i zadziwi nie tylko rodzica, ale i wszystkich współpasażerów. Koncentracji i skupienia wymaga liczenie po drodze znaków jednego rodzaju..

Podobnie jest z propozycją dopowiadania historii do zdań współpasażerów, tworząc niekończącą się historię z głowy.

Angażuje i zaciekawia również zabawa w zadawanie pytań dotyczących postaci bądź rzeczy, którą akurat ma na myśli jeden z pasażerów, a reszta zadając pytania zamknięte, stara się odgadnąć.

Co zrobić przed podróżą?

Przed wyruszeniem w podróż z dzieckiem, które wiemy, że źle znosi jazdę autem, usuń wszelkie urządzenia zapachowe i wywietrz auto a samego dziecka wcześniej lepiej nie karmić tłustym posiłkiem. Dziecko posadź na przednim foteliku, o ile to możliwe, z opartą główką o zagłówek, tak aby w miarę możliwości siedziało statecznie, patrząc się w jeden punkt, bez wiercenia się i kręcenia. Pamiętaj rzecz jasna, aby zabrać torebki foliowe, wilgotne chusteczki na wypadek, gdy choroba wygra ze wszelkimi działaniami.

Naturalne sposoby

Choroba lokomocyjna u dzieci objawiać się może nudnościami, bólem głowy a nawet wymiotami. Oczywiście są leki homeopatyczne, które znajdziemy w każdej aptece, jednak polecane są również niefarmakologiczne sposoby, jak choćby zwykłe miętowe cukierki, które działają w delikatnej wersji choroby. Sprawdza również woda z dodatkiem miodu, herbata z imbirem, herbata miętowa czy rumianek.

Chłodny okład na czole również może pomóc a  niektórzy stosują napar z goździków i cynamonu. Pamiętaj, aby otworzyć okna, powiedzieć dziecku, by głęboko oddychało, a kiedy nic nie pomoże, zatrzymać samochód i dać mu pooddychać i poleżeć w spokoju. I przede wszystkim, musisz się nastawić na dłuższą podróż, przede wszystkim dlatego, że zbyt duża prędkość nie jest wskazana.

WAŻNE 

Jeśli wybierasz się z dzieckiem w podróż do nieznanego miejsca przygotuj:

  • adresy placówek medycznych czynnych 24h/dobę (mapy dojazdu z Twojego hotelu)
  • adresy aptek otwartych przez całą dobę
  • kontakty do medyków w razie potrzeby

Zobacz więcej