Psychologia  Wiadomości Zdrowie

Stres w ciąży. Jak sobie z nim skutecznie radzić?

Ciąża to czas oczekiwania na zmiany, jakie nastąpią w życiu młodych rodziców, ale również czas zmian, które aktualnie dzieją się w organizmie kobiety, przekładające się również na jej psychikę i samopoczucie. Ciąża to czas pełen napięć i stresu, którego kobieta nie uniknie, ale dla dobra siebie, dziecka i otoczenia, warto by nauczyła się funkcjonować i go redukować.

Podwyższony poziom stresu nie służy kobiecie, ani tym bardziej dziecku.

Relaks

Ciesz się czasem, który ci pozostał dla samej siebie. 🙂  Uspokajaj swoje ciało i maluszka, który żyje w Tobie, poprzez chociażby kąpiel, relaksacyjne olejki np. z lawendy czy pomarańczy.

Oprócz aromatycznych kąpieli, sprawdzają się napary z różnych kwiatów, roślin bądź ziół a także masaże, chociaż specjalne masaże, które wydają nam się idealne, warto skonsultować z lekarzem.

Metody relaksacyjne, które pomagają: masaż, głębokie oddychanie – świadome skupienie się na głębokim oddychaniu, muzyka relaksacyjna. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana w ciąży, tym bardziej jeśli byłaś aktywna przed ciążą, po prostu dostosuj się do zaleceń lekarza. Z pewnością joga czy pływanie są idealnymi sposobami na zdrowe, przyjemne odstresowanie.

Muzyka relaksacyjna, odprężająca może Ci pomóc zredukować stres i złagodzić dolegliwości ciążowe.

Oddal się od lęków

Pewne zachowania młodych mam i ich reakcji zależą rzecz jasna od charakteru, temperamentu, osobowości. Niektóre kobiety są z natury bardziej podatne na czynniki emocjonalne czy stresogenne. W momencie, gdy nie umiesz tych stanów kontrolować, musisz pamiętać, że jakiekolwiek stany lękowe, którym się poddajesz w ciąży, wpływają nie tylko na Ciebie ale i na sam przebieg ciąży.

W najgorszym wypadku kończy się to zespołem stresu pourazowego, w przypadku przeżytych wcześniejszych nieudanych prób ciążowych. Pamiętając swoje starania, emocje, poronienie, taka kobieta odczuwa jeszcze silniej objawy lęku o utrzymanie aktualnej ciąży.

Burza hormonalna zachodząca w organizmie, przemęczenie fizyczne, skutkuje wyczerpaniem psychicznym i stresem. Dlatego tak ważne jest, aby czerpać z doświadczenia innych kobiet i szukać oparcia w partnerze oraz metodach, które de facto wpłynął na twój stan.

Zaburzenia emocjonalne pojawiają się poprzez wydłużający się stres, którego nie potrafimy opanować. Nadmierne reakcje stresowe wpływają na krążenie a tym samym na płód, którego warunki ogólnoustrojowe są uzależnione od stanu organizmu przyszłej mamy.

Póki nosisz maleństwo pod sercem a nie na rękach, testuj każdy sposób na chwilę dla siebie i relaks. Pamiętaj, że po narodzinach, zacznie się szaleństwo dnia codziennego z nowym członkiem rodziny, którego się będziesz uczyć a on Ciebie.

Nie karm go zbędnym stresem. 🙂

Zobacz więcej