Porady  Wiadomości Zdrowie

Zmiany hormonalne w ciąży. Jak uniknąć eskalacji emocji, gdy zaczyna się huśtawka emocjonalna?

Jeśli przed ciążą kobieta miewała zmienne nastroje, może być pewna, że w ciąży odczuje to jeszcze intensywniej, jednakże nawet jeśli ma się w miarę introwertyczne usposobienie, podczas ciąży może to ulec zmianie.

Każda kobieta w ciąży uczy się siebie na nowo, zaskakiwana własnymi zachciankami, upodobaniami kulinarnymi, zaburzeniami trawiennymi etc.

Do tego mierzy się ze zmianami emocjonalnymi.Niekontrolowane reakcje, intensywne przeżywanie z pozoru błahych kwestii, skrajne uzewnętrznianie emocji w czasie ciąży, wynikają w większości z z fizjologii, z zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy.

 

Czego się spodziewać?

I trymestr – kobieta zaskakuje samą siebie i otoczenie skrajnością swoich własnych emocji, intensywnością reakcji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Chwilowe załamania humoru, płacz, podwyższony poziom lęku. Uzależnione są jednak od osobowości i temperamentu kobiety.

II trymestr – Wraz z pierwszymi ruchami dziecka, oswojeniem z sytuacją, ulgą wynikającą ze świadomości bezpieczeństwa dla ciąży, kobieta oczekuje większej bliskości i atencji ze strony partnera.

III trymestr – Ekscytacja związana z nieodległym porodem, miesza się z mocno odczuwalnym zmęczeniem.

Burza hormonów. Jakie hormony buzują w organizmie przyszłej mamy?

Stężenie progesteronu wzrasta niemal stukrotnie, znacznie zwiększa się też produkcja estrogenów, prolaktyny i innych. Estrogen akurat działa pozytywnie, natomiast progesteron ma właściwości blokujące przepływ krwi w mózgu, a także tlenu czy glukozy, co skutkuje znacznym obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem i zmęczeniem.

Tym samym w organizmie kobiety w ciąży wariują przeciwstawne hormony, wysyłając co mózgu sprzeczne sygnały. Stąd emocjonalne huśtawki, które błędnie są odczytywane jako  niestabilność emocjonalna czy fochy.

Skrajne emocje, od radości do smutku, od euforii do złości, sprzyjają konfliktom. Każda zmiana hormonalna w organizmie wpływa na psychikę kobiety, a to skutkuje niestabilnością emocjonalną, która zaskakuje samą przyszłą mamę, jak i osoby bliskie.

 

Uważaj na błędne hormonalne koło

Pewne kobiety zakładając, że każdy jej nastrój w ciąży można wytłumaczyć ową ciążą, mogą szkodzić sobie i ludziom wokół. Dlatego też wahania nastrojów w ciąży obrosły w legendę, szczególnie w opisie partnerów starających się wspierać swoje ciężarne kobiety.

Nie deprecjonujemy tu absolutnie istoty stanu, jakim jest stan błogosławiony, chodzi o to, że można przekroczyć granicę i się negatywnie nakręcać, zamiast postarać się sprowadzić swoje reakcje do normalności. Wahania nastrojów biorą się również rzecz jasna z samej rewolucji życiowej przyszłej mamy, jej obaw, świadomości życiowych zmian, które będą jej udziałem oraz strachem, czy w ogóle im podoła.

Jak sobie radzić ze zmianami nastrojów?

Przede wszystkim znajdź lekarza, któremu możesz zaufać, przy którym czujesz się bezpiecznie i rozmawiaj z nim o wszystkich zmianach czy lękach. W kwestii głowy, odrzuć katastrofizm, nie zakładaj, że sobie nie poradzisz, zacznij myśleć pozytywnie, tym szybciej się uspokoisz i lepiej poczujesz. Postaraj się wygenerować również chwile dla siebie, na relaks. Idealne sposoby na odstresowanie w ciąży znajdziesz tu.. -. link do tego artykułu, który pisałam „Stres w ciąży”. 🙂

 Redakcja: Agnieszka Jaźwińska

Zobacz więcej