Psychologia  Wiadomości

Dobra niania. Jak znaleźć dobrą opiekunkę do swojego dziecka, czym się kierować, na co zwracać uwagę?

Wiele młodych matek, chętnych, aby powrócić do aktywności zawodowych w pełnym wymiarze godzin, jeśli nie może korzystać z przywileju jakim jest wsparcie dziadków dziecka na co dzień, zaczyna się rozglądać za pomocą z zewnątrz w postaci wykwalifikowanej, najlepiej poleconej niani.

Taki wybór nie może być przypadkowy, gdyż ta osoba będzie budowała więź z ich własnym dzieckiem, mając na niego ogromny wpływ. 

Dobra niania na wagę złota

Opiekunką deklaruje się wiele pań w różnym wieku, gdyż często jest to praca dodatkowa dla wielu studentek, które wciąż są na początku szukania swojej drogi zawodowej, a także emerytki, które w swoim dotychczasowym fachu już aktywne nie są.

Kobiety z pasją do opieki, z doświadczeniem i kwalifikacjami, zdarzają się rzadko. Co nie znaczy, że tylko te nianie będą dobre dla naszego dziecka.

Jednak z gąszczu kandydatek, należy wybrać taką, która nie dość, że dostosuje się do naszego trybu życia, to przede wszystkim, będzie miała odpowiednie podejście do naszego dziecka i potrafiła o nie zadbać w każdej sytuacji.

Zatrudnienie opiekunki dla dziecka jest jedną z najtrudniejszych decyzji z życiu rodzica.

Polecenie albo referencje

Wygodnie jest podpytać znajomych, przyjaciół, którzy już korzystali z usług niań, czy nie znają  takiej, którą mogliby polecić. Często się to sprawdza, bo rodzice automatycznie mają większe zaufanie do osoby poleconej, sprawdzonej w podobnych warunkach u osób, które coś więcej już mogą powiedzieć o sprawdzonej u nich opiekunce. Jeśli jednak nikt ze znajomych akurat nie zna takowej postaci, podczas spotkań z wybranymi kandydatkami, poproś w odpowiedni sposób o referencje ze strony poprzednich rodziców, których dzieckiem się zajmowała.  Istnieją również agencje opiekunek czy platformy, gdzie znajdziesz dokładny opis i referencje poprzednich pracodawców, i w oparciu o to inicjujesz spotkanie czy rozmowę z potencjalną przyszłą ninią.

Przede wszystkim komfort dziecka

Niech kwalifikacje i doświadczenie czy walory intelektualne przyszłej niani, nie przykrywają komfortu dziecka i tego jak się ono przy danej osobie czuje. Na to powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, czyli jak nasz maluszek czuje się w obecności danej osoby, jak ona się do niego zwraca, czy łapią naturalny, komfortowy dla dziecka kontakt. Oczywiście to weryfikujemy podczas rozmowy i spotkania. Jako rodzic, musisz wiedzieć jakimi kryteriami się kierujesz przy wyborze niani, co jest dla Ciebie ważne, jaka powinna być ta osoba, czy powinna posiadać dodatkowe umiejętności, jak znajomość języka obcego, posiadanie prawo jazdy, umiejętności kulinarne etc. Oczywiście, jeśli oczekujesz od niani, aby również przygotowywała wszelkie posiłki dla dziecka, sprzątała dom czy uczyła się z nim, musisz jej to przedstawić, aby w pierwszych tygodniach nie była zaskakiwana kolejnymi obowiązkami, które wcześniej nie były omawiane. Warto więc od razu uściślić, czego oczekujemy oraz zapytać o dotychczasowe doświadczenie w opiece nad dzieckiem w podobnym wieku do naszego oraz dokładny zakres wykonywanych obowiązków.

Kultura i język

Wiesz już jako matka, z własnego doświadczenia, jakim świetnym obserwatorem i słuchaczem jest Twoje dziecko, w związku z czym, niezbędna jest wysoka kultura osobista oraz jej sposób wypowiedzi, sposób posługiwania się językiem, kultura języka. W końcu Twoje dziecko czy tego chcesz czy nie, może przejmować schematy językowe osób, z którymi spędza sporo czasu.

Intuicja podpowie

Zwracaj uwagę na reakcję niani na zachowanie dziecka, na jej sposób postępowania i przyglądaj się dziecku jak reaguje na nową osobę w swoim otoczeniu.

Dlatego poza danymi na papierze czy po słowie, warto kierować się intuicją.

Bardzo łato można wyczuć fałsz czy udawane zainteresowanie dzieckiem a faktyczną chęcią kontaktu w danym momencie.

 

Niania, w jakim wieku?

Zwykle rodzice mają do czynienia albo z młodą osobą, studentką, która decyduje się na taką formę pracy, z racji wolnego czasu bądź z dobrego podejścia do dzieci, które wcześniej zauważyła i chętnie w ramach pracy, zajmie się opieką nad cudzymi dziećmi, albo z osobą starszą, która jest na emeryturze lub tuż przed i ma doświadczenie w opiece nad dziećmi. Młoda dziewczyna to z pewnością więcej energii i nowych pomysłów do wspólnych, aktywnych zabaw. Natomiast starsza osoba to właśnie owo doświadczenie, większe opanowanie w sytuacjach dla niej już znanych, sprawdzone sposoby na załagodzenie kwestii problemowych.

Uzgodnij formalności 

Dokładnie uściślij czego oczekujesz ponad standardową opiekę nad dzieckiem, jeśli masz takie wymagania jako rodzic.

Określ wymiar czasu pracy albo wprost określ, że potrzebujesz takiej pomocy w pełnej dyspozycyjności, na wyłączność.

Umówcie się na konkretną stawkę godzinową, dzienną bądź miesięczną oraz ewentualne premie za dodatkowe dni, godziny czy obowiązki.

 

Czas na aklimatyzację

Gdy już dokonasz wyboru, w oparciu o podane wyżej czy własne, osobiste przesłanki, daj sobie, dziecku i niani, czas na adaptację w nowej sytuacji. Wystarczy kilka dni, ale będzie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji dla ciebie i dziecka, niż zostawiając je same z nową osobą z dnia na dzień. Ten kilkudniowy proces aklimatyzacji redukuje stres Twój jako matki, ale i dziecka, przy okazji upewniając Ciebie w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Redakcja: Agnieszka Jaźwińska

Zobacz więcej