Close Menu
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny
Tagi
Anna Salij-Kaczkowska badania bezpieczeństwo ciąża depresja dla dzieci dramat dzieci dziecko emocje dzieci informacje kocham dziecko kocham moje dziecko kocham to dbam kochamtodbam konsekwencja konsekwencja w wychowaniu dziecka macierzyństwo macieżyństwo mama NNW NNW dzieci i młodzieży opieka pielęgnacja podróż polisa pomoc pomoc dzieciom porady ratunek rodzice rozwój skóra dziecka szkoła ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie dziecka uczeń wakacje wiadomości wychowanie wyprawka zabawa zdrowie z rodzicami
Facebook X (Twitter) Instagram
Instagram
Hello MamoHello Mamo
piątek, 9 maja
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny
Hello MamoHello Mamo
You are at:Home»Porady »Pies dla dziecka. Dlaczego warto
Porady 

Pies dla dziecka. Dlaczego warto

czasBy czas2020-10-07Brak komentarzy3 Mins Read
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Dlaczego warto, aby dziecko miało psa?

Zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne zarówno pod kątem psychologicznym, emocjonalnym poprzez budowanie więzi, zaangażowania, ale także pod kątem fizycznym, ruchowym, angażując dziecko do zabaw, do ruchu.

Samodzielność, odpowiedzialność, empatia

Dziecko wychowywane ze zwierzęciem, przejawia w naturalny sposób kształtowane, poczucie odpowiedzialności, współczucia, empatii. Zwierzak w domu dla dziecka, to nie tylko zabawa i tego rzecz jasna uczy rodzic, ale również poczucie odpowiedzialności za żywe stworzenie.

Poprzez opiekę nad zwierzęciem, dziecko uczy się samodzielności i cierpliwości poprzez wyprowadzanie na spacery, naukę różnych sztuczek, trenowanie czy karmienie.Obecność zwierzęcia w domu pomaga tym nieśmiałym dzieciom, bliskość takiego pupila koi nerwy i uspokaja. Wychodząc na spacery z psem, takie dziecko nabiera większej śmiałości do budowania relacji na zewnątrz domu, czuje się bezpieczniej w sytuacjach interakcji z innymi osobami.  Sama zabawa z psem redukuje stres, obniża ciśnienie, poprzez przytulanie swojego pupila dziecko redukuje poczucie lęku czy daje poczucie akceptacji. Gdy dziecko cierpi na nadpobudliwość albo bywa nerwowe czy wręcz agresywne, obecność zwierzęcia, z którym może się bawić, opiekować, załagodzi w nim te negatywne zachowania.

 Czas

Codzienna opieka nad zwierzęciem zabiera dużo czasu. Jako rodzic, który decyduje się na zakup zwierzęcia do domu, nawet jeśli widzisz same pozytywy w tym pomyśle, musisz stwierdzic, czy masz czas zajmować się takim stworzeniem, gdyż twoje dziecko może nie wczuć się w pełni w sytuacje odpowiedzialności za nie, nie mówiąc o sytuacjach, w których będzie ono za małe na taką opiekę, jak choćby wizyta u weterynarza. Rodzic musi pamiętać, że opieka nad zwierzęciem w większości spadnie prędzej czy później i tak na niego. Oczywiście, dzieci mogą, a nawet powinny wypełniać część obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem, jednak nie należy zapominać, że to na rodzicach spoczywa pełna odpowiedzialność za zwierzę.

Jakie zwierzę wybrać?

Polecane rasy psów do kontaktu z dziećmi, to labradory, golden retrivery, które co prawda potrzebują dużo możliwości wybiegania, zostawiają sierść gdzie popadnie, jednak mają najbardziej pogodne usposobienie ze wszystkich ras, są przyjazne, radosne i nie wykazują ani krzty agresji. Przyjazne do dzieci są również boksery, jamniki czy dalmatyńczyki. To z psów rasowych, jednak zalecane jest również przygarnianie kundelków ze schroniska, które oddają miłość i lojalność dla każdego kto się nimi zaopiekuje i da im choć odrobine lesze warunki do życia nić ścisk i brud w schronisku a już tym bardziej na dworzu.

Zwierzę nie jest zabawką na prezent.

Zakup albo przygarnięcie szczeniaka powinno być przemyślaną decyzją osób, które świadomie biorą odpowiedzialność za życie i zdrowie tego stworzenia. Zwierzę też nie powinno być kwestią przekupstwa albo złudnych obietnic za dobre oceny albo dobre zachowanie. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz swoje dziecko na pojawienie się zwierzęcia w domu oraz będzie ono miało świadomość związanych z jego obecnością, obowiązkow, warto spełnić takie życzenie dziecka.

Zwierzak domowy da Twojemu dziecku poczucie bliskości, miłości, akceptacji oraz wniesie do waszego domu wiele radości. Obecność zwierząt a szczególnie psa w domu, ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, jego zachowania, reakcje, budowanie odpowiedzialności, więzi.

Może przyczynić się do zdrowia psychicznego jak i fizycznego dziecka. Rzecz jasna, zanim kupisz psa dziecku, upewnij się, że nia ma ono uczulenia, nie jest alergikiem. Uczulać mogą niestety prawie wszystkie zwierzęta domowe: kot, pies, rybki, chomik. Pozostaje wtedy żółw, gdyż to jedyne z udomowionych zwierząt, które nie powoduje uczuleń

Red. Agnieszka Jaźwieńska

pies pies w domu pies z dzieckiem
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Previous ArticleDobra niania. Jak znaleźć dobrą opiekunkę do swojego dziecka, czym się kierować, na co zwracać uwagę?
Next Article Depresja poporodowa. Nie jesteś sama!

Powiązane

Nowy Rozdział w Rodzinie: Jak Zaprezentować Dzieciom Nową Partnerkę Ojca

2024-02-12

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05

Zazdrość u dzieci

2022-05-18
Nie przegap
Bez kategorii

Dziecięce ultimatum: Praktyczne strategie na wymuszające zachowania

2024-04-120

Wychowanie dziecka, które często wymusza swoje potrzeby, może być wyzwaniem dla każdego rodzica. Dzieci, które…

Nowy Rozdział w Rodzinie: Jak Zaprezentować Dzieciom Nową Partnerkę Ojca

2024-02-12

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05

Zazdrość u dzieci

2022-05-18
Social media
  • Instagram
Najnowsze

Dziecięce ultimatum: Praktyczne strategie na wymuszające zachowania

2024-04-12

Nowy Rozdział w Rodzinie: Jak Zaprezentować Dzieciom Nową Partnerkę Ojca

2024-02-12

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05
Copyright © 2025.
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.