Dane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na rok 2019 wskazują, że depresja poporodowa dotyczy aż 30 % młodych mam. Temat samopoczucia młodej mamy, jej stanu psychicznego  często jest pomijany zarówno przy wizytach ginekologicznych, jak i poruszając ogólnie temat depresji. Lęki związane z pojawieniem się dziecka i trudne stany emocjonalne dotyczą wielu młodych mam.

Baby blues a depresja poporodowa

Tzw. baby blues, czyli poporodowa huśtawka emocji występuje u większości świeżo upieczonych mam. Jest efektem niestabilnej gospodarki hormonalnej i skrajnych emocji, związanych z początkami macierzyństwa. Organizm przeszedł duży wysiłek, spada adrenalina, w następstwie aktywują się inne hormony. Baby blues może przyczynić się oczywiście do depresji poporodowej, ale depresją nie jest.

Niestety, depresja poporodowa jest znacznie poważniejszym stanem niż odczuwaniem zwykłego smutku. W czasie połogu może dojść do trwałych zmian w psychice kobiety, a te mogą skutkować ową depresją. Stany przygnębienia zamienia się w permanentne poczucie bycia złą matką i w konsekwencji niechęć do samego dziecka i bliskości z nim.

 

 Objawy

Niepokojącymi objawami depresji poporodowej są: niespokojne zachowanie, pobudzenie, brak umiejętności regeneracji, uczucie niepokoju, brak zainteresowania dzieckiem. Przede wszystkim jednak, głównym objawem depresji poporodowej jest sytuacja, w której matka nie potrafi zaopiekować się dzieckiem, a wręcz unika opieki nad nim.

 

Kto jest bardziej narażony na depresję poporodową?

Istnieją pewne przesłanki, które mogą warunkować większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej. Jeśli kobieta w przeszłości zmagała się z zaburzeniami czy problemami psychicznymi, ma już za sobą negatywne doświadczenia związane z ciążą, nie ma wsparcia ze strony rodziny, ma za sobą traumatyczne, stresujące przeżycia, jest w grupie ryzyka. Z pewnością nie pomagają dzisiejsze internetowe kanony „idealnej matki”, które przedstawiają swoje życie macierzyńskie w pięknych barwach, mając na wszystko czas, będąc wiecznie zadbaną i piękną. Wielu kobietom wydaje się wtedy, że są gorsze, popadają w  kompleksy i niezadowolenie z siebie w nowej roli.

Jak reagować?

Depresja poporodowa to poważna choroba, która wpływa nie tylko na młodą matkę, ale również na całe jej otoczenie. Dlatego tak istotne jest wsparcie rodziny, przyjaciół, którzy reagować powinni natychmiast, nie bagatelizując nastrojów bliskiej osoby. Nie można również zapominać o wsparciu specjalisty w skrajnych przypadkach czy też pomocy farmakologicznej.

Zobacz więcej