Wiadomości Wszystkie

Domowe sposoby na suchą skórę u dziecka. Jak zapewnić jej dobrą kondycję?

 

Poznaj przyczyny i sprawdź, jak możesz skórze swojego dziecka zdrową kondycję.

Przyczyny suchości skóry u najmłodszych

Przyczyną suchości skóry u dziecka może być suche powietrze w pomieszczeniu, które jest nadmiernie nagrzewane. W sezonie jesienno – zimowym rodzice, często przewrażliwieni na punkcie odpowiedniego ubioru swojego dziecka i chronienia go przed przeziębieniem, niejednokrotnie sami mogą spowodować tego typu dolegliwości. Gdy zakładamy na dziecko kilka warstw ubioru, profilaktycznie, aby je ochronić, możemy przesadzić i doprowadzić do przegrzania czy przepocenia. Z tego powodu skóra u dziecka traci odpowiedni poziom nawilżenia. Sucha skóra u dzieci może być także objawem alergii po kontakcie z silnym detergentem, jakim jest np. proszek do prania czy płyn zmiękczający. Odczyn alergiczny wynikać może również z przyczyn wewnętrznych, jak choćby alergia pokarmowa, która objawiać się w postaci zaczerwienienia czy suchości skóry na policzkach.

Atopowe zapalenie skóry.

Gdy problem z suchością skóry u twojego dziecka trwa już dłuższy czas, a głównym symptomem są również zaczerwieniania, łuszczenie się skóry, zakażenia bakteryjne, pieczenie, swędzenia, najprawdopodobniej oznaczają one Atopowe Zapalenie Skóry, czyli genetycznie uwarunkowaną chorobę, którą należy leczyć pod okiem dermatologa.

 

Noworodki bardziej podatne na suchość skóry

Trądzik niemowlęcy, łuszczenie naskórka, pieluszkowe zapalanie skóry. Brzmi nieprzyjemnie i groźnie, aczkolwiek nie należy się bać. Łuszczenie naskórka i suchość skóry u noworodków to najczęściej zwyczajny objaw fizjologiczny u większości maluchów, są one naturalnie bardziej podatne na suchość skóry, gdyż ich skóra jest bardzo delikatna. Większość dzieci, która boryka się z wysypkami w okresie niemowlęcym, zwyczajnie z tego wyrasta.

Sposoby na suchą skórę u dziecka

Nawilżaj skórę dziecka przynajmniej dwa razy dziennie odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Nawadniaj dziecko nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, podając mu więcej płynów, czym przyspieszysz proces nawilżenia skóry. Pamiętaj, że mydło ma właściwości wysuszające, co może podrażnić skórę dziecka. Używaj kremów ochronnych w okresie jesienno-zimowym, eliminując zły wpływ skutków atmosferycznych na ciało i zdrowie naszego maleństwa. Skróć kąpiel dziecka a szczególnie niemowlaka do 10 minut,  wlewaj do wanienki emolienty stworzone z myślą o pielęgnacji suchej skóry. Pamiętaj aby regulować temperaturę wody, aby nie była zbyt ciepła, oszczędnie również używaj mydła a na końcu delikatnie wysusz ręcznikiem oraz nałóż krem po kąpieli.

Jakie kosmetyki wybrać?

Ubranie czy tłusty krem nie zawsze wystarczą. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na wiele czynników, zewnętrznych i wewnętrznych. Nie wszystkie preparaty do pielęgnacji skóry spełniają swoją funkcję. Przede wszystkim sprawdzaj skład, aby był wolny od konserwantów, barwników, alkoholu czy silnych kompozycji zapachowych, czyli takich, które podrażniają skórę. Podobnie jak dobierasz kosmetyki, kremy dla swojej skóry, którą potrafisz określić jako wrażliwą czy suchą czy tłustą, podobnie staraj się dopasować preparaty do skóry dziecka.  Najlepiej wybierać te, które stworzone są na bazie wody termalnej, mają bezpieczny skład i są polecane przez pediatrów.

Zobacz więcej