Wiadomości Wszystkie

Jak okiełznać domowe tornado po zabawach dziecka? Skuteczne sposoby na nauczenie dziecka porządku.

Dziecko aktywnie zainteresowane kilkoma różnymi zabawkami w ciągu minuty to norma. Typowe dziecko, które odkrywa otaczający je świat.  Fakt, że te wszystkie zabawki, puzzle, książeczki czy lalki lądują w każdym zakątku domu jest także normalny. Przecież dziecko uczy się świata od rodziców, łapiąc ich nawyki ale i względnie reagując na prośby czy wyjaśnienia rodziców w każdym aspekcie. Istotą jest konsekwencja. Podobnie jest z wyrobieniem u dziecka nawyku sprzątania po sobie. Jest to jednak proces, który może trwać. Każdy rodzic po całym dniu pełnym obowiązków, na koniec dnia ma do okiełznania jedno wielkie, kolorowe tornado. Małe dzieci nie mają zamiłowania do porządku, nie mają wyuczonych odruchów odkładania rzeczy na swoje miejsce. Wszystkich czynności związanych z porządkowaniem, sprzątaniem po sobie należy dziecko nauczyć. Są na to sposoby. Przede wszystkim zacznij od razu. Im wcześniej dziecko zacznie się uczyć nawyku odkładania rzeczy na miejsce, tym szybciej się nauczy. Logiczne. Dziecko od małego powinno być oswajane z tym, że w domu każdy ma swoje obowiązki.

Pokaż mu czym jest porządek

Dla maluszków porządek czy bałagan, brud czy czystość to pojęcia abstrakcyjne. Wyjaśniaj mu korzyści wynikające z czynności porządkowania np., że książeczki się nie niszczą, małe klocki nie pogubią, a pluszaki nie zmokną na deszczu, gdy zdążymy je zabrać z ogrodu do domu.

 

Dziecko to czujny obserwator

Dzieci uczą się przez obserwację swoich rodziców, dlatego sam rodzic powinien sprzątać po sobie a dziecku pokazywać w jaki sposób powinien zbierać zabawki po sobie. Nawet jeśli wciąż nie jest w stanie wszystkiego posprzątać samodzielnie, to powtarzana dana czynność odkładania, składania na konkretne miejsce, do konkretnej szuflady, do konkretnego pudelka, zapadnie w jego podświadomości, na tyle, by po pewnym czasie weszło mu to w nawyk.

 

Nie chomikuj

Dziecko wyrasta nie tylko z ubrań, ale i z zabawek. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zrobić radykalny przegląd wszystkich zabawek swojego dziecka.. Zostawiasz, jakby miały nagle z powrotem wrócić do łask a już dawno nie są w kręgu jego zainteresowań. Trzymając wiele niepotrzebnych zabawek, dajesz dziecku większe pole do popisu przy tworzeniu bałaganu.

 

Konsekwencja

Powtarzaj tę czynność każdego dnia, by dziecko zapamiętywało, gdzie leży dany przedmiot. Pilnuj powtarzalności i egzekwuj, jeśli chcesz, aby twoje dziecko zawsze dbało o ład wokół siebie i całej rodziny.

Bądź przykładem

Dzieci naśladują rodziców, zarówno w dobrych nawykach, jak i tych złych. Nie definiują, nie analizują, nie znają pojęcia porządek czy bałagan, dopóki rodzic tego nie nazwie. A gdy już zaczną rozróżniać, to dokładnie widzą czy sam rodzic robi bałagan. Nie spodziewaj się, że jeśli jesteś niechlujny, to twoje dziecko po tobie tego nie przejmie. Jeśli natomiast dbasz o porządek, a malec często widzi cię sprzątającą – nauczy się, że to czynność naturalna.

 

Robienie porządku jako forma zabawy

W przypadku małych dzieci sprawdza się forma zabawy, porządkowanie, segregowanie, wrzucanie piłeczek do kosza, to również jest forma rekreacji, gdy się ją dobrze przedstawi. Czy dziecko się sprzeciwi, czy wyczuje w tym podstęp i będzie robić specjalnie odwrotnie, to już zależy od jego charakteru. Jednak, nawet najmłodszego malucha można rozochocić do zbierania, porządkowania potraktowanego w formie zabawy. Zaopatrz się w plastikowe pudełka czy koszyki o różnych kolorach, aby łatwiej dziecku przyswoić segregację. Ustal razem z nim, gdzie pasują konkretne zabawki i zawsze tam je chowajcie. Sprzątaj razem z nim! Zachęcaj do naśladowania Ciebie, nawet jeśli będziesz później po nim poprawiać, warto! Z każdym rokiem będzie coraz bardziej samodzielny, i stanie się to dla niego naturalną czynnością. Starszemu dziecku, wyjaśnij jakie obowiązki do niego należą, żeby móc oczekiwać realizacji dalszych, bardziej rozrywkowych planów dnia. Nie chodzi o nagradzanie, a raczej utrwalanie priorytetów.

Zobacz więcej