Wiadomości Wszystkie

Praktyczne rady od doświadczonych rodziców

Odpoczynek

Kiedy dziecko śpi, odpoczywaj. Nie rzucaj się w wir sprzątania zabawek, gdy akurat uśpiłeś dziecko. Naucz dziecko sprzątania a później wypoczywaj, gdy dziecko drzemie. Na telefony oddzwaniaj, gdy jesteś wypoczęty a nie w każde wolnej chwili, będąc zmęczonym. Nie lekceważ swoich potrzeb relaksu, odpoczynku, chwili dla siebie.

Konsultujcie

Pytań i wątpliwości co do swoich działań jako rodzica, każdy nowy rodzic ma wiele. Nie bój się pytać innych rodziców, konsultuj z doświadczonymi w tej dziedzinie, sięgaj po poradniki czy książki. Jednak filtruj i weryfikuj zdobytą wiedzę, nie bierz wszystkiego za pewnik, tym bardziej, że każde dziecko jest inne. Rozmawiaj i dowiaduj się, nie bojąc się dzielić swoich obaw i frustracji.

Sięgaj po pomoc

Jeśli ktoś oferuje pomoc, skorzystaj. Dziadkowie, przyjaciele chętnie pomogą w wielu kwestiach domowych, jedni na co dzień, inni od święta, zawsze warto skorzystać. Nie bój się zostawiać dziecka z przyjaciółką, nic mu się nie stanie. Pierwszych gości odwiedzających, przyjmij po miesiącu od narodzin, daj sobie czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Bądź elastyczny

Nie trzymaj się sztywno planu zajęć, poznawaj swoje dziecko, jego reakcje, upodobania, czytaj sygnały jakie ci daje i podążaj za nim w pewnych aspektach, aby ułatwić wam wspólną egzystencję.

Nie tresuj, akceptuj.

W wielkim stopniu masz wpływ na rozwój, wychowanie, postawę życiową, wartości. Jednak nie twórz ich pod obrazek, jaki sobie wymyśliłeś. Dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje akceptacji i poczucia własnej wartości, nie odnajdzie tego w stresujących warunkach, pod nadzorem restrykcji rodzica, który ma sztywny plan na jego każdy dzień i każde zachowanie.

Partner jako oparcie, a nie kolejne dziecko albo niedzielny tatuś.

Fakt, iż to kobieta przyjmuje na siebie większość obowiązków rodzicielskich, przynajmniej w początkowym etapie, nie jest czynnikiem warunkującym udział taty w życiu dziecka. Młody ojciec powinien od początku aktywnie się włączać w wychowanie dziecka, świadomie uczestniczyć w jego życiu, budować więź, oraz odciążać mamę, dawać poczucie wsparcia swojej partnerce.

Wciąż jesteście partnerami.

Fakt, iż zostało się mamą, nie zdejmuje z Ciebie roli partnerki czy żony. Nie zapominaj o tym, że stając się rodziną, nie przestaliście być parą. Pielęgnuj więź, którą zbudowaliście, nie wylewając każdej frustracji na męża, tylko dlatego, że sam nie do końca jeszcze się odnajduje w równie nowej dla siebie roli.

Zobacz więcej