Porady  Wiadomości Zdrowie

Skuteczne sposoby na przeziębienie w ciąży

Nie należy lekceważyć pierwszych objawów przeziębienia w ciąży. Infekcje w ciąży zmuszają do sięgania po środki farmakologiczne, jednak kobiety w obawie przed przyjmowaniem leków w stanie błogosławionym, często szukają domowych sposobów. Najlepiej zacząć od domowych, naturalnych sposobów. Jednakże niezależnie od tego na co się zdecydujemy, pamiętać należy o opiece lekarza prowadzącego ciąże, który znając  historię chorób, jest w stanie odradzić pewne rozwiązanie i podpowiedzieć lepsze.

Naturalne sposoby na infekcje w ciąży

Znane wszystkim domowe sposoby na przeziębienie, mogą być również skuteczne niezależnie od tego czy jest się w ciąży czy nie. Z pokolenia na pokolenie przekazywany, niezawodny sposób na przeziębienie to oczywiście czosnek i cebula, które we wczesnej fazie infekcji działają podobnie jak antybiotyk. Ulgę można odczuć również stosując do nosa zakraplaną sól fizjologiczną albo roztwór z wody morskiej, które są naturalnymi sposobami na pozbycie się kataru. Na pierwsze objawy infekcji w ciąży, można stosować płukankę z soli na gardło (szklanka przegotowanej letniej wody z małą łyżeczką soli). Naturalną mieszanką przeciwzapalną jest syrop z cebuli, czyli sok z cebuli posypanej cukrem, jak również sok z malin czy z dzikiej róży. Gdy po kilku dniach stosowania, stan nie ulega poprawie i pojawia się kaszel, nie należy tego bagatelizować i najbezpieczniej wówczas zgłosić się do lekarza, który oceni z jakim kaszlem ma do czynienia i jakimi środkami skutecznie się go pozbyć.

Domowymi sposobami na kaszel są inhalacje z soli fizjologicznej, syropy z ziół a także mleko z miodem i czosnkiem. Na obniżenie temperatury dozwolone są leki, które zawierają paracetamol w dawce do 250 mg, stosowane maksymalnie przez trzy dni. Nie należy jednak zwlekać z pójściem do lekarza w przypadku uporczywego kaszlu, gdyż może on skutkować przedwczesnymi skurczami macicy. Na lekki ból gardła pomagają płukanki gardła wodą z sodą oczyszczoną albo miodem oraz ziołowe pastylki do ssania, które łagodzą ból w gardle. Jeżeli jednak ból się nasila i towarzyszy mu gorączka, należy skontaktować się lekarzem, gdyż może być to angina, której domowymi, naturalnymi sposobami raczej nie wyleczymy.

Czego nie należy stosować?

 Absolutnie nie wolno stosować środków zawierających ibuprofen, który może powodować zmiany w układzie krążenia u dziecka oraz aspriryny i polopiryny, które w większych dawkach mogą powodować wady rozwojowe płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Należy uważać z witaminą C, która i tak jest już w suplementach ciążowych a przedawkowana może być niebezpieczna. Na rozwój dziecka negatywnie mogą wpłynąć syropy z kodeiną. W przypadku bólu gardła, pamiętać należy, aby nie stosować tabletek do ssania z salicylanami oraz tymianku i podbiału, które mogą wpływać na zaburzenia krążenia krwi i zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka.

Nadużywanie kropli do nosa obkurczających śluzówkę do nosa, może spowodować obrzęk błony śluzowej nosa. Nie należy za bardzo podgrzewać domu i pomieszczeń, gdyż zbyt ciepła temperatura powietrza osłabia odporność.

Zobacz więcej