Close Menu
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny
Tagi
Anna Salij-Kaczkowska badania bezpieczeństwo ciąża depresja dla dzieci dramat dzieci dziecko emocje dzieci informacje kocham dziecko kocham moje dziecko kocham to dbam kochamtodbam konsekwencja konsekwencja w wychowaniu dziecka macierzyństwo macieżyństwo mama NNW NNW dzieci i młodzieży opieka pielęgnacja podróż polisa pomoc pomoc dzieciom porady ratunek rodzice rozwój skóra dziecka szkoła ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie dziecka uczeń wakacje wiadomości wychowanie wyprawka zabawa zdrowie z rodzicami
Facebook X (Twitter) Instagram
Instagram
Hello MamoHello Mamo
piątek, 9 maja
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny
Hello MamoHello Mamo
You are at:Home»Wiadomości»Typowe ciążowe zachcianki. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.
Wiadomości

Typowe ciążowe zachcianki. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

czasBy czas2021-01-21Brak komentarzy3 Mins Read
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Zachcianki żywieniowe przyszłych mam bywają dość specyficzne, czasami nawet absurdalne pod względem doboru smaków. Wynikają one najczęściej z niedoborów w diecie przyszłej mamy oraz ze zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie ciężarnej, które wyostrzają zmysł węchu i smaku. Organizm domaga się tego, czego mu potrzeba, nawet wszystkich rzeczy naraz. Pamiętaj jednak o zrównoważonej diecie bogatej we wszystkie witaminy i substancje odżywcze, jak witamina C, żelazo, wapń, magnez. Każda ciąża przebiega inaczej, jedna kobieta może odczuwać niechęć do zapachów czy produktów, na które druga ciężarna będzie miała wielką ochotę. Zmienne preferencje żywieniowe nie powinny być powodem do zmartwień, nawet jeśli masz wrażenie, że już nigdy nie zjesz czegoś, co przed ciążą było twoim przysmakiem.

Czy kierować się instynktem zachcianek ciążowych? To zależy!

Niejednokrotnie kobieta w ciąży ma ogromną ochotę jeść produkty przetworzone jak fast foody czy słodycze. Będąc w ciąży, nie można w takim stopniu ulegać owym zachciankom. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Jeśli ciągnie Cię do owoców, warzyw, to nie ma takich ograniczeń, gdyż wpływają one korzystnie na organizm. Przede wszystkim ogranicz do minimum produkty wysoko przetworzone, które nie dość, że nie wnoszą nic do diety, to wręcz mogą zaszkodzić, wpływając negatywnie zarówno na rozwój ciąży jak i na przyrost masy ciała do takiego stopnia, że po urodzeniu będzie kobiecie ciężko zrzucić taką ilość kilogramów.

Stosuj się do zasad racjonalnego odżywania

Pamiętaj o regularności posiłków, zwłaszcza jeśli dokuczają Ci nudności. Jedz 5 małych objętościowo posiłków dziennie, z czego 3 pełnowartościowe. Ta regularność wpływa na stabilny poziom glukozy we krwi, dzięki czemu zmniejsza się ochota na niekontrolowane podjadanie, szczególnie słodyczy. Do tych zasad zalicza się również prawidłowa kaloryczność i prawidłowy jadłospis, dostosowany do Ciebie i rozwoju ciąży.

Typowe awersje pokarmowe

Mimo, że każda ciąża przebiega inaczej, awersje pokarmowe mogą u wielu kobiet być jednak podobne. Często ciężarne czują niechęć do kawy i ryb. Poranne nudności mają również związek z odrzuceniem części pokarmów, ponieważ pewne zapachy wywołują mdłości. W pierwszym trymestrze zachcianki i awersje pokarmowe, wynikają bezpośrednio ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Najczęściej w tym czasie, w zupełnie niespodziewanym momencie, większość kobiet łapie ochotę na czekoladę, jajka, lody, ser, owoce, ogórki kiszone, cytryny czy ostre potrawy.

Ochota na produkty nieżywnościowe

Tak też się zdarza. Niektóre kobiety w ciąży mogą odczuwać nagle apetyt na takie rzeczy jak kreda, glina czy ziemia. Jest to tzw. łaknienie spaczone, które wprost oznacza niedobór witamin. W takich sytuacjach, nie należy rzecz jasna  absolutnie ulegać takim zachciankom a najlepiej zgłosić się do lekarza, który podpowie jakimi zdrowymi zamiennikami zapełnić braki witaminowe. 🙂

ciąża dieta zachcianki zdrowe odżywanie
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Previous ArticleBadania w ciąży. Jakie i jak się do nich przygotować?
Next Article Bezdech i czkawka u dziecka

Powiązane

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05

Zazdrość u dzieci

2022-05-18

W jaki sposób wybrać i dopasować buty dla dzieci?

2022-03-09
Nie przegap
Bez kategorii

Dziecięce ultimatum: Praktyczne strategie na wymuszające zachowania

2024-04-120

Wychowanie dziecka, które często wymusza swoje potrzeby, może być wyzwaniem dla każdego rodzica. Dzieci, które…

Nowy Rozdział w Rodzinie: Jak Zaprezentować Dzieciom Nową Partnerkę Ojca

2024-02-12

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05

Zazdrość u dzieci

2022-05-18
Social media
  • Instagram
Najnowsze

Dziecięce ultimatum: Praktyczne strategie na wymuszające zachowania

2024-04-12

Nowy Rozdział w Rodzinie: Jak Zaprezentować Dzieciom Nową Partnerkę Ojca

2024-02-12

Bezstresowo czy konsekwentnie? Jak wychować i być dobrym rodzicem

2022-07-05
Copyright © 2025.
  • Home
  • Wiadomości
  • Zdrowie
  • Psychologia 
  • Porady 
  • Czas wolny

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.