Przyczyny bezdechu

Bezdech u dzieci spowodowany silnym płaczem, który blokuje oddech, doprowadza do ogromnego lęku każdą mamę. Pojawia się zarówno u niemowlaków jak i u kilkuletnich dzieci. Najczęściej taki bezdech trwa chwilę, jest naturalny, niegroźny i po niedługim czasie wszystko wraca do normy. Natomiast jeśli bezdech trwa powyżej kilkudziesięciu sekund, może być zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia dziecka. Dla małego dziecka każda nowa sytuacja może być bodźcem, który spowoduje bezdech, wynikający ze strachu bądź szoku.  Dziecko ma przerażony wyraz twarzy i sine usta, gdyż nie może oddychać. Ważne jest, że dziecko podczas bezdechu nie wydaje żadnych dźwięków, inaczej niż w przypadku zachłyśnięcia czy zakrztuszenia, gdy dziecko chrząka lub płacze.

Jak pomóc dziecku, które ma bezdech?

Jeśli bezdech trwa kilka sekund, możemy bardzo szybko ukoić i uspokoić dziecko. Jest kilka skutecznych sposobów, jak choćby natychmiastowe dotlenienie dziecka poprzez dmuchnięcie między nos a usta dziecka. Możemy również ułożyć dziecko w odpowiedniej dla niego w takiej sytuacji pozycji, czyli np. ułożenie główką w dół, przytulając maluszka do siebie, pochylając się razem z nim, nie miotając. Zmiana w błędniku dziecka, wywołana gwałtowną zmianą pozycji pomaga mu złapać oddech. Jeśli to nie pomoże, należy zastymulować dziecko poprzez np. gilgotanie albo uszczypnięcie.

Jeśli bezdechy są sporadyczne, towarzyszą silnym emocjom, gdy dziecko jest przerażone, nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli takie sytuacje są częste i zdarzają się nawet kilka razy dziennie, bez wyraźnego powodu, to zaleca się konsultacje u pediatry.

Przyczyny czkawki

Czkawka u niemowląt jest czymś normalnym, podobnie jak sporadyczny bezdech. Jeżeli jednak występuje często i wiąże się z innymi dolegliwościami, warto się zwrócić do lekarza. Niegroźny i najczęstszy powód naciskania na przeponę i w konsekwencji czkawki to przejedzenie. Należy również pamiętać, że niemowlęta mają nierozwinięty układ nerwowy i czkawka może być też skutkiem słabej przepony. Dzieci gwałtowanie reagują na zmiany temperatury, w związku z czym czkawka może być efektem wychłodzenia. Zdarza się również, że podczas karmienia, niemowlę łykając zbyt duże ilości pokarmu, zarówno z piersi mamy, czy z butelki, może nabawić się czkawki, zasysając przy tym zbyt duże ilości powietrza.

Jak zapobiegać oraz pomóc dziecku, które ma czkawkę?

W przypadku czkawki może pomóc delikatne głaskanie i klepanie dziecka po plecach, gdy je położysz na brzuszku. Pamiętać należy, aby podczas karmienia dziecka trzymać dziecko blisko piersi albo butelki oraz robić przerwy, aby mogło spokojnie przełykać oraz, aby mogło mu się odbić. Jeśli jednak podczas karmienia, dziecko nabawiło się czkawki, najlepiej podać mu ciepłej wody do picia albo unieść do pozycji pionowej, opierając główkę na swoim ramieniu. Aby uniknąć nagłej zmiany temperatury odczuwalnej dla takiego maluszka, najlepiej przewijać je w ciepłej łazience, jednak gdy zdąży już się delikatnie wychłodzić, otulić je ciepłym kocykiem.

Zobacz więcej