Wiadomości Zdrowie

Kosmetyki dla niemowląt, które są kupowane, a wcale nie są potrzebne.

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego należy rozważnie podejść do kwestii pielęgnacji. Wiele z kosmetyków jest zupełnie zbędnych, a znajdują się w niejednej wyprawce dla dziecka, ze względu nadmiar producentów,  nowych kosmetyków oraz nadgorliwości rodziców,  którzy nie chcąc niczego pominąć, pragną zapewnić swojemu dziecku jak największy komfort. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że w przypadku noworodków najlepszym rozwiązaniem jest minimalizm.

 

Podpowiadamy, z jakich produktów można zrezygnować, oszczędzając pieniądze, bez szkody dla dziecka.

 

Nawilżane chusteczki są standardem na wyposażeniu każdej młodej mamy, jednak należy pamiętać, że niektóre z nich posiada sztuczne aromaty, które mogą uczulać skórę noworodka. Lepszym rozwiązaniem są bawełniane waciki nasączone przegotowaną wodą i delikatnym mydłem. Zbędnym produktem są zasypki i kremy na oparzenia dla niemowląt, które często stosuje się nawet na zdrową skórę dziecka, co może niekiedy zaszkodzić skórze w pieluszce, ponieważ mogą ją wysuszać i podrażniać. Kremy tego typu nie bez przyczyny nazywają się kremami na odparzenia, stosujemy je po fakcie a nie przed.

Do kąpieli maluszka zdecydowanie wystarczą zwykłe płyny do kąpieli dla niemowląt. Emolienty i oliwki,  które młodzi rodzice kupują tak chętnie, oczywiście się przydadzą, ale niezbędne są tylko wtedy, gdy dziecko rodzi się z wyjątkowo wrażliwą i wysuszoną skórą. W przypadku zdrowo nawilżonej skóry dziecka, nie jest potrzebne dodatkowe jej natłuszczanie.  Młodzi rodzice powinni wiedzieć, że skóra niemowlęcia pokryta jest naturalną warstwą hydro lipidową, która chroni, nawilża i natłuszcza, dlatego jakiekolwiek żele, płyny, balsamy czy kremy czasem stają się po prostu zbędne. Nie ma sensu naruszać zbędnymi substancjami i zbytnią pielęgnacją pierwotną, naturalnej warstwy ochronnej skóry dziecka.

.

Podobnie jest w przypadku szamponów do włosów, których przecież niemowlak ma niewiele. Szampony, balsamy, niektóre kremy czy chusteczki nawilżające przydają się dla starszych dzieci, nie trzeba ich używać w przypadku noworodków, dla których pielęgnacji wystarczy zaledwie kilka kosmetyków.

 

 

Zobacz więcej