Porady  Wiadomości

Jak się przygotować do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?

Po urlopie macierzyńskim, wiele pracujących mam staje przed decyzją – czy zostać z dzieckiem w domu czy wrócić do pracy. Taki powrót wiąże się z wieloma obawami, związanymi przede wszystkim z zostawieniem maluszka. Mamy rzadko chcą się rozstawać ze swoim dzieckiem. Stresu dostarcza również obawa czy poradzą sobie z obowiązkami po powrocie do pracy, czy będą w ogóle potrzebne firmie w faktycznym stopniu? Przede wszystkim decyzja ta powinna być przemyślana. Warto się do tego przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dopiąć na ostatni guzik wszystkie szczegóły związane z opieką nad dzieckiem oraz przygotować pracodawcę na powrót, aby wiedzieć do czego wracamy, w jakiej sytuacji jest firma i w co musimy się wdrożyć.

Twoje prawa i przywileje:

Pracodawca ma obowiązek przywrócenia Ciebie do pracy, na takie samo stanowisko, a jeżeli jest to niemożliwe, to stanowisko równorzędne, odpowiadające Twoim kwalifikacjom.

Pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia z Tobą umowy do końca trwania urlopu macierzyńskiego, jesteś w pewien sposób chroniona przed ewentualnym wypowiedzeniem.

Jeżeli spełniasz pewne warunki, czyli np. sprawujesz opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym, albo opiekujesz się dzieckiem do lat 6, przysługuje Ci urlop wychowawczy, możesz przedłużyć tę ochronę do roku czasu, składając wniosek o obniżenie wymiaru pracy, na 3 tygodnie przed planowanym powrotem.

Oczywiście pracodawca doskonale wie, że powinien dopuścić Cię do tego samego stanowiska bądź równoległego, nie mogąc rzecz jasna obniżyć Twojej pensji.

Jeśli wracasz na pełen etat, będziesz dysponować przerwami na karmienie: dwoma przerwami po 30 minut (1 dziecko), po 45 minut (bliźniaki). Jeżeli Twój czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, możesz skorzystać z tylko jednej przerwy – 30- lub 45-minutowej w zależności od liczby dzieci. Jeżeli pracujesz do 4 godzin dziennie, nie przysługuje Ci przerwa na karmienie.

Co należy zrobić?

  1. Na miesiąc, dwa przed końcem Twojego urlopu macierzyńskiego, skontaktuj się ze swoim pracodawcą i umów się z nim na spotkanie, w celu omówienia dalszej waszej współpracy, jak ją sobie wyobrażacie. Musisz być przygotowana na pewne zmiany zarówno kadrowe jak i związane z nowymi obowiązkami. Dzięki wiedzy o konkretnych zmianach i szczerej rozmowie z pracodawcą będziesz mogła ustalić swój czas pracy i być może porozumieć się co do ewentualnego elastycznego czasu pracy czy na częściową pracę zdalną.
  2. Przede wszystkim odpowiednio wcześniej dokładnie przemyśl kwestię opieki nad dzieckiem. W jakim stopniu możesz liczyć na realną pomoc partnera czy rodziny, czy decydujesz się na żłobek czy może będziesz musiała skorzystać z usług niani. Pamiętaj, dobrej niani oraz dobrego żłobka nie znajdzie się z dnia na dzień.
  3. Maluszka przygotuj na swoją nieobecność. Stopniowo musisz go przyzwyczajać do tego, że nie będzie miał obok siebie mamusi 24 godziny na dobę. Nie tylko dziecko, ale również i Ty potrzebujesz czasu, aby się odzwyczaić od pełnej wzajemnej obecności. Im wcześniej wprowadzisz u swojego dziecka regularne posiłki i regularne pory snu, tym łatwiej będzie ogarnąć wasz świat po urlopie macierzyńskim.

 

Powrót do pracy

Wyrozumiałość ze strony współpracowników oraz Twoje nastawienie są kluczowe. Nie oczekuj, że już pierwszego dnia będziesz się czuła jak w domu. Dobrze jest serdecznie przywitać i poznać nowych pracowników, dowiedzieć się jakie zmiany organizacyjne i personalne zaszły. Daj sobie i im czas na aklimatyzację. 🙂

Zobacz więcej