Porady  Wiadomości Wszystkie

Jak nauczyć dziecko skupienia i koncentracji na nauce w dobie zdalnego nauczania?

Nauka i praca, czy tego chcemy czy nie od dłuższego czasu odbywa się w formie zdalnej. Jednak nie każdy, a szczególnie dzieci mają trudności z dłuższą koncentracją w domowych warunkach.

Dzieci bardzo szybko się nudzą i niecierpliwią, tym bardziej w czasach, gdy zabawa z rówieśnikami oraz interakcja z innymi uczestnikami różnych aktywności szkolnych i pozaszkolnych, została ograniczona do minimum. Nie mają możliwości spożytkowania swojej energii w różnorodnych okolicznościach, do których były przyzwyczajone.  Podpowiadamy jak nie zwariować i wytrwać w dobie pracy i nauki zdalnej!

Nawet jeśli nie wychodzi się na zajęcia pozaszkolne czy nie trzeba przygotować drugiego śniadania lub odwieźć dziecka do szkoły, warto trzymać się ustalonego rytmu dnia w tych samych godzinach. Warto się ubrać, zjeść śniadanie czy przyszykować podobnie jak wcześniej, by mieć poczucie bycia zorganizowanym oraz mieć poczucie obowiązku, które dziecko również odczuje. Teraz nie tylko praca domowa ale wszelkie szkolne obowiązki jak i około szkolne zajęcia są pracami w domu. Zachowanie rytmu dnia w podobnej formie jak przed pandemią, mimo że warunki są dalekie od normalności, jest ważne dla całej rodziny. Wszelkie prace domowe automatycznie mogą się rozchodzić w czasie, gdyż chcąc nie chcąc, przez przeniesienie wszelkich zajęć prywatnych i zawodowych głównie do przestrzeni domowych, automatycznie człowiek się rozleniwia. Nie ma sensu przekładać zadań, prac domowych, lekcji do odrobienia na kolejne dni. Przede wszystkim rodzic musi zacząć od siebie, by niezależnie od przerzucenia wszelkich obowiązków zawodowych na przestrzeń domowych warunków, być gotowym z rana do działania, mieć plan i pokazać dziecku, że nie jest się bezczynnym. Również w przypadku dorosłych, którzy nie są aktywni zawodowo, ważna jest aktywna do działania postawa i zorganizowanie. Bezczynność jako nawyk również przejmuje się od dorosłych.

 

Dotlenienie, uporządkowany rytm dnia

Istotne dla dzieci jak i dorosłych jest dotlenianie, szczególnie w takie ponure jesienne i zimowe dni. Warto codziennie wychodzić na zewnątrz, aby się przewietrzyć i rozruszać. Najlepiej, aby dziecko miało to wpisane w rytm dnia o odpowiedniej porze. Zabawy i ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku, są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego emocji.

Podobnie jak w przypadku posiłków, które podawane o stałych porach, dają całej rodzinie poczucie zorganizowania i świadomości własnej produktywności na przestrzeni pór dnia. W przypadku posiłków należy dbać również o odpowiednią dietę, zapewniającą dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy, które rzecz jasna wpływają na koncentrację dziecka. Wykonane obowiązki o określonych porach, uwzględniają również czas na przyjemności i zabawę, których dziecku nie należy odmawiać. Nie raz, gdy dziecko wie, że będzie mogło spędzić miło czas,  jest to również dla niego większą motywacją do nauki. Należy umieć pogodzić wszystkie te czynności jak praca zawodowa, zdalna nauka i czynności domowe, nie wadząc wzajemnie innym i nie rozpraszając siebie i innych. Zadbać należy również o odpowiednią ilość snu dla dziecka w zależności od jego wieku, dostosowaną pod jego aktywność z rana albo późnym wieczorem i pilnować jego rytmu dnia, aby kładło się o stałych w miarę porach.

Bałagan nie sprzyja koncentracji

Stałe miejsce do nauki to dla niektórych wyzwanie, szczególnie gdy cała rodzina mieszka w małej przestrzeni i wszyscy mają do korzystania jeden sprzęt. Niezależnie od tego należy wygospodarować uporządkowane miejsce, wygodne i dające dziecku komfort podczas nauki.

Wszelkie rozpraszacze w postaci zabawek wokół czy w przypadku starszych dzieci, dostęp do internetu należy ograniczyć do minimum. Dlatego tak samo ważne jest zaopatrzenie się w mikrofon i słuchawki, aby dziecko podczas lekcji nie było rozproszone przez otaczającą rzeczywistość i wszystko to, co się dzieje wokół.

Wielu rodziców wykonuje większość czynności szkolnych za dziecko a ważne jest, aby dać dziecku kredyt zaufania i dać możliwość wykazania się samodzielnością, nie zapominając o weryfikacji tych działań. Rodzice mając dostęp do dziennika elektronicznego, mogą zachować względną kontrolę nad nauką dziecka oraz sprawnością nauczycieli. Perfekcjonizm nie jest dobrym doradcą. W tym wszystkim należy pamiętać o emocjach własnych i dziecka i nie frustrować się, gdy plan dnia wymyka się spod kontroli.

Zobacz więcej