Zwyczaje związane ze snem u dziecka to koszmar każdego rodzica, uśpienie go do snu, odpowiednie pory snu, ilości snu a nauczenie dziecka, gdzie powinien zasnąć, to już odrębna kwestia. Młoda mama cieszy się, gdy dziecko w ogóle zaśnie, niezależnie od okoliczności w jakich się to wydarzyło. Czy w samochodzie, czy w wózku, czy w kołysce a może w ramionach. Jednak dziecko przyzwyczaja się do tych okoliczności, jak lulanie, kołysanie, noszenie, czy nawet warkot silnika.
Niemowlęcy sen
Dziecko podczas zasypiania, przyzwyczajone do ramion mamy czy do jej zapachu, będzie płakało, gdy zostanie samo w łóżeczku. Na to musimy się nastawić i bardzo cierpliwie odzwyczajać go od naszej nieobecności podczas gdy nadchodzi czas snu.
Niemowlę nie rozróżnia pory dnia i nocy, a budząc się co godzinę i nie mogąc zasnąć, zaczyna płakać.
Kiedy zacząć?
W miarę regularny sen u dziecka, wyznaczany przez dzień i noc, zgodnie z zegarem biologicznym, zaczyna się około 3-4 miesiąca życia. W tym czasie można zacząć uczyć je spać samodzielnie. Im szybciej nauczysz dziecko spać samodzielnie, tym więcej czasu zaoszczędzisz dla siebie później, oszczędzając sobie histerię maluszka podczas prób przenoszenia go do łóżeczka. W tym czasie również nie zamieniaj dnia na noc, nie wyciszaj życia dokoła, nie zasłaniaj okien, niech dziecko zacznie rozróżniać dzień i noc.
Zwracaj uwagę na sygnały senne
- przecieranie oczek
- ziewanie
- rozdrażnienie
- zmęczenie
- płacz
Kiedy dziecko jest niespokojne, pamiętaj by zaobserwować, co na nie zadziała, czy kołysanie, czy głaskanie, kąpiel a może kołysanka.
Łóżeczko dla dziecka albo kojec, najlepiej z opuszczanym bokiem, z początku niech stoi blisko rodziców, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, czując bliskość rodziców.
Bardzo ważna dla spokojnego snu i zdrowia dziecka jest temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko. Adekwatna jest temperatura do 20 stopni Celsjusza.
Pamiętaj, aby nie kłaść dziecka na brzuszku ze względu na niebezpieczeństwo, najbezpieczniej jest na boku albo na pleckach
Stała rytuał, konsekwencja
Trzymaj się rytmu dnia dziecka, jego pory karmienia, zabaw, spacerów i drzemki oraz pory snu. Stały rytuał zasypiania zaczyna się od ostatniego karmienia, przez kąpiel, po układanie do snu. Czynności uspokajające dziecko, jak choćby czytanie bajki, głaskanie, śpiew, należy powtarzać, aż do skutku, czyli do momentu, gdy dziecko zaśnie.
Z początku może to trwać nawet i po kilka godzin, ale z czasem dziecko szybciej będzie zasypiać, po prostu należy być konsekwentnym.
.